Where are you located?

Historia e Heineken

History

Historia e Heineken

Lindur në Amsterdam, rritur nga bota.

0 1864

Themelues dhe vizionar

Gerard Adriaan Heineken ka lindur në një familje tregtare Amsterdam në 1841. Në 1864 ai blen fabrikën e birrës ‘De Hooiberg’ (The Haystack) në Amsterdam dhe menjëherë e përqendron vëmendjen drejt krijimit të birrës lager premium. Ai përqafon novacionet më të fundit të krijimit dhe bëhet birra e parë në planet që prezanton një laborator të kontrollit të cilësisë. Ai gjithashtu bëri shumë për qytetin e Amsterdamit.

1 1873

Gerard Heineken vuri emrin e tij në fabrikën e birrës

Në 1873, Gerard Heineken filloi fabrikën e birrës së tij të vogël familjare në qendër të qytetit të Amsterdamit. Një qytet plot jetë dhe energji, edhe atëherë. Birraria u rrit aq shpejt sa Amsterdami dhe përkushtimi i Gerard ndaj cilësisë e ktheu atë në një sukses të menjëhershëm. Ai e bëri gjithë këtë pa e humbur atë çka kishte më shumë rëndësi: të mbetej një fabrikë birre në pronësi familjare, e cila vendosi pastërtinë dhe përsosmërinë e birrës në radhë të parë. Pjesa tjetër, siç thonë ata, është histori.

2 1875

Lager me çmime fituese

Prodhimi i birrës Heineken është shpërblimi në vetvete, por është gjithmonë mirë të vlerësohesh. Kur ishte akoma një fabrikë birre relativisht e vogël, Heineken fitoi Medaljen e Artë në Ekspozitën Ndërkombëtare Detare në 1875. Menjëherë pas kësaj kompania holandeze e birrës u bë eksportuesi më i madh në Francë. Dhe në 1889, PIlsneri i ri i Heineken, me shije të pastër, fitoi Çmimin e Madh prestigjioz në Ekspozitën e Parisit. Një vit më vonë Heineken filloi të furnizonte restorantin në Kullën Eifel. Shpërblime të shumta do të pasonin, por këto dy arritje ende zbukurojnë etiketat e produkteve të markës.

3 1886

Maja e kategorisë A unike e Heineken

Në shekullin XIX, ne zbuluam Majanë e kategorisë A unike. Që atëherë ka qenë çelësi për ekuilibrin e shijes karakteristike të Heineken me nota delikate frutash që njerëzit në të gjithë planetin u dashuruan. Siç mund ta imagjinoni, ne gjithmonë do t'i qëndrojmë besnikë Majas tonë të kategorisë A . Nuk do të ketë kurrë nevojë për Planin B.

4 1889

Grand Prix Paris

Në shekullin e 19 -të Parisi ishte vendi I duhur për të vizituar. Kështu Gerard Heineken donte që parizienët të binin në dashuri me birrën e tij të cilësisë së lartë. Ai fitoi zemrat e tyre, dhe ne i mbajmë çmimet në etiketën tonë si dëshmi.

5 1917

Shkencëtar dhe internacionalist

Henry Pierre Heineken është shumë gjëra: një shkencëtar, një senator, drejtor i Shoqërisë së Birrës Heineken dhe, nga 1917, president i markës Heineken. Si gjenerata e dytë Heineken, Henry Pierre vazhdon suksesin e babait të tij dhe e udhëheq kompaninë përmes depresionit ekonomik të viteve 1930. Ai bëri të mundur shishet pa humbur cilësinë dhe për këtë arsye bëri të mundur zgjerimin jashtë vendit. Ai gjithashtu krijon bazën për rritjen e ardhshme duke rritur prodhimin e birrës pa kompromentuar cilësinë. Gjatë presidencës së tij, ai është i njohur në të gjithë vendin për politikat e tij shoqërore progresive.

6 1933

Pier party

Imagjinoni 1933 në SHBA, 11 vjet ndalim; bare të fshehura, lojëra pokeri, Al Capone… dhe asnjë birrë e përshtatshme në dispozicion. Dhe pastaj pati një thashethem: ndalimi mund të përfundojë së shpejti. Heineken mendoi se ata do të donin një birrë vërtet të cilësisë së lartë pas kohëve të tilla të vështira, dhe fitoi bastin. Një anije plot birrë Heineken lundroi për në New York. Koha perfekte; "Ndalimi është hequr!" Filluan menjëherë festimet. Me Heineken, birra e parë e importit në dispozicion.

7 1951

Tregtar dhe sipërmarrës

Alfred Henry Heineken shpejt bën një emër për veten në kompaninë familjare duke krijuar personalisht Departamentin e Reklamimit të Heineken. "Po të mos kisha qenë një prodhues birrë, do të isha bërë një njeri reklamash", tha ai një herë. Magjia e markës Heineken bëhet vepër e jetës së tij. Ai prezanton ‘e qeshur’ dhe pretendon ngjyrën jeshile. Ai gjithashtu prezanton logon -yllin Heineken, flamurin - aktualisht i njohur në të gjithë globin. Ai është një gjeni marketingu para se të ekzistojë 'epoka e marketingut'. Motoja e tij ekziston ende sot: "Unë nuk shes birrë, unë shes kënaqësi", tha një herë ai.

8 1963

The World Bottle (WOBO)

Inovacioni ka luajtur një rol të madh në trashëgiminë tonë 150-vjeçare, dhe WOBO origjinal është një shembull i mrekullueshëm i këtij të menduarit imagjinativ. Dizajni i tij inovator lejon që ai të ripërdoret si tullë për ndërtimin e shtëpive. Kjo mund të ketë rezultuar në më pak mbeturina dhe çiklizëm efikas të materialeve. Në fakt, është një nga nismat e para për të krijuar një të ardhme më të mirë. Por inovacioni nuk është kurrë i lehtë, dhe pengesat teknike pas prodhimit të parë gjyqësor në 1965, penguan zbatimin e konceptit.

9 1990

Epoka e sponsorizimeve

Heineken ka një histori të pasur të angazhimit me fansat e tij në nivele të shumta. Ne jemi krenarë për faktin se megjithëse jemi rritur, ne jemi akoma ajo fabrikë birre e vogël që përpiqemi për përsosmëri dhe për t'i ofruar konsumatorëve tanë në një mënyrë personale. Pra, ne jemi gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja dhe inovative për t'u angazhuar me audiencën tonë. Kjo është arsyeja pse ne jemi përfshirë edhe në disa sponsorizime. Kjo na mundëson të jemi të pranishëm aty ku janë klientët tanë dhe të jemi pjesë e stilit të tyre të jetesës.

10 2002

Biznes i qëndrueshëm

Charlene Lucille de Carvalho-Heineken është juriste, arkitekt dhe, që nga viti 1988, anëtare e Bordit të Drejtorëve të Heineken. Që atëherë ajo ka revolucionarizuar axhendën e qëndrueshme të Heineken duke prezantuar synime dhe nisma ambicioze të gjelbërta. Sot, vizioni i gjelbër i Heineken është i integruar në çdo aspekt të operacioneve dhe proceseve të kompanisë. Ajo po e siguron Brandin për të ardhmen dhe për kënaqësinë e konsumatorëve të së nesërmes.